Faceți căutări pe acest blog

duminică, 8 ianuarie 2012

Campionatul mondial de fotbal din 1934 din Italia („Telegraf” 1994)

<
(...) Echipa României pleacă în Italia, la Trieste, pe data de 19 mai 1934, fiind alcătuită din 14 jucători: portari - Zombori, Pullock; apărători - Vogl, Albu, Sfera; mijlocași - Moravetz, Cuedan, Cotormany, Deheleanu; înaintași - Covaci, Sepi, Bindea, Covaci, Bodola, Dobay. Bindea are probleme de sănătate și este chemat urgent Beke. Din păcate, nefiind anunțat din timp în lot, acesta nu are drept de joc în sistemul eliminatoriu, România trebuind să-și dispute accesul contra Cehoslovaciei. (...) Celelalte echipe calificate în sferturi: Suedia (3-2 cu Argentina), Spania (3-1 cu Brazilia), Italia (7-1 cu SUA), Germania (5-2 cu Belgia), Elveția (3-2 cu Olanda), Ungaria (4-2 cu Egipt) și Austria (3-2 cu Franța). Europenii au profitat de apatia sud-americanilor, astfel că titlul devine o problemă de „în familie”. După dispute aprige, dar încărcate de parfumul fotbalului de pionierat, Italia (1-1 și 1-0 la rejucare, 1-0 cu Austria) și ... Cehoslovacia (3-2 cu Elveția, 3-1 cu Germania) ajung în postura de finaliste. Aveau să se impună gazdele (ca și în Uruguay!) după o finală echilibrată, care a necesitat prelungiri. Cehoslovacii marchează primii, în minutul 69, prin Puc, dar, cu numai opt minute înainte de final, Orsi aduce egalarea! În minutul 97 Schiavio înscrie golul care avea să ducă Italiei primul titlul suprem. O vitorie meritată, în pofida conjunctorii politice (fasciștii lui Mussollini erau la putere), victorie la care un aport important și-au adus jucătorii naturalizați (argentinienii Monti, Orsi, Guaita, De Maria). Iată echipa campioană: Combi - Monzeglio, Allemandi - Ferraris IV, Monti, Bertolini - Guaita, Meazza (vă spune ceva acest nume?), Schiaviao, Ferrari, Orsi, Golgeteri au fost, cu cîte patru goluri marcate: Nejedly, Conen (Germania) și Schiavio.
Pe cerul Europei apăruse norul fascist... Era prea tîrziu: Regele Fotbal putea învinge orice putere!
P.S. În episodul următor: ediția aIII a, Franța 1938.
>

SURSA
Paul Alexe, Fotbal - scurtă istorie (III). Campionato mondiale - Italia 1934, „Telegraf”, Constanța, III, 622